Rezultatet e kësaj recete kanë shokuar mjekët

Përbërësit:


1.5 litra ujë,

3 tufa të lidhura me majdanoz,

1 kg limona dhe

 sodë bikarboni

Përgatitja:

Lëvoren e limonit ta pastroni me sodë bikarboni, në mënyrë që të largohen papastërtitë prej saj. Ujin ta vloni
dhe e lini të ftohet. 

Limonin ta preni në rriska, e majdanozin e imtësoni dhe e shtoni në ujë të ftohtë.  
Të gjitha bashkë i mbuloni dhe i lini të qëndrojnë për një ditë në frigorifer. 

Në fund përzieni gjithçka
dhe  vendosni në enë prej qelqi. Çdo ditë ta pini nga 1 decilitër. 

Nuk është aspak risi nëse themi se limoni dhe majdanozi janë artikuj të shëndetshëm ushqimorë.

Në fakt, majdanozi në përgatitjet e përditshme të ushqimit është aleat i shëndetit, pasi që shija e
saj rregullon gjithçka. 

Majdanozi përmban dy substanca të veçanta, shumë të rëndësishme për
shëndetin.

Në grupin e parë hyjnë vajrat eterike natyrale, e në të dytin flavanoidet. Krahas këtyre, është
e pasur me vitamina C, A dhe K, prandaj sugjerohet ta konsumoni më shumë gjatë sezonit
të ftohjeve dhe të gripit.  Mbi gjithçka, gjethet e majdanozit janë treguar të shkëlqyeshme
në sekretimin e substancave të dëmshme nga organizmi ynë dhe përmirëson qarkullimin.

Nëse majdanozit i shtojmë edhe limon dhe prej tyre përgatisim lëng, do të fitojmë pijen
e cila zvogëlon nivelin e kolesterolit në gjake
Powered by Blogger.