Mish I Bardhë Pule

Përbërësit: 

500 mish i bardhë pule

 80 gr miell

 50 gr nisheste

 150 ml kos 

1 lugë biber i kuq 

1 thelb hudhër 

1 vezë krip,

biber

vegetë galetë


Përgatitja:

Mishin e pulës e prejmë në feta të holla dhe i kriposim ne të dy anët. 

Në një enë të thellë përziejmë miellin,nishesten,biberin e kuq,hudhren,vegetën,biberin,vezën dhe kosin.Përziejmë mirë deri të formohet një masë pa kokrra.

Në këtë masë shtojmë mishin e bardhë të pulës.

Mbulojmë me foli plastmasi dhe e lejmë ashtu të mbuluar në frigorifer për rreth 30 minuta(sa më shumë që rri aq më mirë).

 Pas kësaj kohe me pirun i nxjerrim fetat e mishit,i rrotullojmë në galetë dhe i fërgojmë në vaj nga 4-5 minuta nga të dyja anët.Servohen me sallatë të ndryshme,patate të fërguara,makarona apo pilaf.
Powered by Blogger.