Hallvë

Përbërësit:

  • 200 gr gjalpë e shkrirë dhe e kulluar

  • 10 lugë miell

  • 1 gotë sheqer

  • Arra,badema ose lajthi sipas dëshirës

Përgatitja:

10 lugë të mëdha miell qiten në yndyrë të nxehtë dhe përzihen me lugë të drurit pa ndërprerë gjerë sa të skuqet mielli(ngjyrë kafeje të qeltë). 
Pastaj i shtohet sheqeri dhe uji i vluar (pak nga pak dhe duke e përzier vazhdimisht). Pas 15 min. hallvja trashet dhe është gati për servim.
Powered by Blogger.