Byrek me spinaq...

Përbërësit1kg Spinaq (te prere)

2-3 Presh 

500g Djathe te bardhe

4-5 Qep te fresketa

1 Veze

4 Pete te trasha per byrek

Vaj

Krip,piper

4 Luge gjelle miell 

Pak Anthe

Pergatitja:

Presim ne copeza te vogla preshin dhe qepet dhe i skuqim mire pastaj hedhim spinaqin,anthin,krip,piper e heqim nga soba dhe pastaj hedhim miellin,djathin dhe vezen e trazojme brumin pak. 

Marrim nje tepesi e lyejme me vaj shtrojme dy pete posht i lyejme me vaj te dyja pastaj hedhim brumin dhe ne siperfaqe veme dy petet e tjera dhe ato i lyejm mire me vaj pjekim byrekun ne 190 grade per 50-60 minuta varet nga furra juaj mbase do edhe me shume. 
Powered by Blogger.