Bukë shtëpie

Buka është një nga gatimet më të vjetra në kuzhinën tonë dhe në përgjithësi. Buka e përgatitur sipas recetave tradicionale, pa aditiv dhe pa ngjyra është bazë e ushqimit të shëndetshëm.

Përbërësit:

  • 1kg miell

  • 0.5 L ujë

  • 1 lugë gjelle kripë

  • 1lugë gjelle sheqer

  • 1 lugë gjelle tharmë bukë

Përgatitja:


Tharmin, sheqerin, pak kripë dhe dy lugë miell i perzijmë në një gotë me ujë të vakët dhe e lëmë në vend të ngrohtë qe të vije. 
Pastaj e përzijmë me ujë, kripë dhe miell dhe ashtu e zëmë brumin e bukës të cilin e lëmë të mbuluar me picetë kuzhine afër një orë.
 Brumin e ardhur e ngjeshim me miell dhe e shtrijmë në tepsi ose e ndajmë në 7-8 kuleqë të cilët i ngjeshim një nga një dhe i reshtojmë në tepsi të lyer me yndyrë. Kuleqtë e bukës piqen afër 50 min në 200C.
Powered by Blogger.