Torte me Bojli(Qershi)

Perbersit: 

per pandispanjen: 
-140 gr cokollat e zez per shkrirje
-75 gr gjalp
-6 veze
-180 gr sheqer
-100 gr miell
-50 gr niseshte
-2 lug te vogla pluhur pjekes
per lyerjen:
-500 gr qershia ne konzerv
-400 ml leng qershie (e merrni prej konzerves se qershiave)
-3 lug te mdhaja niseshte
-2 lug te mdhaja sheqer
si dhe:
-1 l kajmak qumeshti (pana)
-2 pako pluhur mbajtes per pana(eshte qe e mban fort per nje koh me te gjat)
-2 pako sheqer vanille
-cokollad per dekorim sepri
-1 lug e madhe sheqer

Pregaditja:
140 gr cokollat me 75 gr gjalp e leni te shkrihet ne zjarr te ngadalshem dhe e leni te ftohet.
6 veze i ndani te verdhat. Te bardhat i vrisni me rrahse elektrike deri sa behen shkum e fort.
Te verdhave u shtoni 180 gr sheqer dhe i vrisni poashtu me rrahse elektrike deri sa te shkumzojn.
Ia shtoni ksaj cokollaten e shkrir.
Pastaj miellin,niseshten 50 gr dhe pluhurin pjekes me nje site me se miri per mos tju behet me kokrriza.
Perzieni mir me nje lug druri. Ket mas ia shtoni te bardhave te vezeve dhe e perzieni ngadal me lug druri.
E piqni ne nje tepsi tortash 26cm. ne furren e parangrohur 175 grad per 40 deri ne 45 min.
Mbas pjekjes e nxirrni prej tepsie dhe e leni te ftohet.Mbasi ftohet e prisni ne menyr horizontale 2 her,pra fitoni 3 copa te njejta!

Pregadisim lyerjen ashtu qe pak leng qershiash e perziejm mir me 3 lug niseshte dhe 2 sheqer.Tjetrin pra pjesen me te madhe e vendojm te ziej.Kur fillon te ziej ia shtojm niseshten dhe e lejm te ziej ndadal duke e perzier,deri sa trashet.Ia shtojm edhe qershiat.(disa nga qershiat i lejm anesh per dekorim sepri). Kete e lejm te ftohet mire.
Ne nderkoh pregadisim kajmakun e qumshtit.
E rrahim me rrahse elektrike duke ia shtuar pakot e vanilles,pluhurn mbajtes dhe nje lug sheqer.

Ia fillojm pra...pjesen e par te tortes e lyejm me pregaditjen me qershia ne fillim pastaj me pana.Vendojm te dyten e lyejm poashtu me me qershiat,panen.Te fundit sepri e lyejm vetem me pana siper e perreth.
Pastaj e griejm cokollat sepri.Dekorojm me pana perreth dhe vendojm qershiat.
Powered by Blogger.