Panispanje me dy kremra shum e shijshme

* Per pandispanjen ;

* 5 vez
* .5 luge gjelle shiqer
* 5 luge gjelle vaj
* 5 luge gjelle qumsht
* 5 luge mielle
* 1 peciv.


Pergatitja:

Ne nje ene i bashkojm 5 vez,.5 luge gjelle shiqer,5 luge gjelle vaj,5 luge gjelle qumsht,5 luge mielle,1 peciv.dhe masen e fituar e qeim ne tepsi dhe e pjekim ne 200 grad
Kremi i bardhe pergatitet me ;1 liter qumesht ku e vendosim n me vlu ne nje tengjere dhe pastaj 7. Luge nisheste,.7 lug gjelle sheqer veqmas i trazojm me qumsht edhe mbasi te vloj qumshti ia qesim duke e perzier vazhdimishte qe mos te na ngjitet derisa te trashet masa si puding
Kremi i kuqe pergatitet me 1 liter soke vishnje ku e vendosim qe te vloj ne nje tengjere dhe pasi te ket vluar ia qesim ,3 pudinga te luleshtrydhes,.7 luge gjelle sheqer kunne fillim i trezojm me pak sok dhe pas te ket vluar lengu i vishnjes e qesim ngadal dhe e perziejm vazhdimisht qe te mos na ngjitet derisa te trashet masa

me pas i shtojme edhe dy kremrat
Powered by Blogger.