Makarona me qofte ne tave

Perberesit:


Per makaronat

•2 luge gjalp

•Kripe

•Djath kackavall

Per qoftet:

•500gr mish I grire

•200gr buke te thare

•2veze

•3 kokrra qepe

•1 salce

•500 gr domate

•majdanoz,rigon,piper I zi,piper I kuq,kripe.

Pregatitja:
Me fillim pergatisim taven me qofte. Marrim 200 gr buke dhe e regjim me uje. Me nje gas hedhim 500 gr mish the grire shtojme 1 kokerr qepe the grire I met , buken duhet the sigurohemi qe the mos ket uje sepse qoftet mund te behen te ujshme, me pas hedhim 2 veze dhe erezat nen te. Ne nje tigan skuqim 1 kokerr qepe dhe e hedhim tek qoftet e pregatitura. Pasi I kemi hedhur te gjitha e perziejme . Ne nje pjate hedhim miellin dhe pergatisim qoftet sipas formes qe duam I lyejme me miell dhe I pjekim shume pak ne tigan, me pas I shtrojme ne taven prej qelqi. Me pas pergatisim salcen , ne fillim grijme qepet ne feta te gjata ,marrim domat dhe I presim ne feta te gjata te trasha. I hedh ne tigan I kapardisim pak dhe shtojme salcen (sigurohemi qe salca te jete e embel) e lem 5 min ne tigan dhe e hedhim siper qofteve. Taven e fusim ne sobe dhe e leme rreth 40-45 min.

Pergatitja e makaronave :

Ne nje tenxhere hedhim 1 kg uje ,pak kripe dhe gjalp. Kur uji zjen hedhim makaronat. Pasi kemi pergatitur taven dhe makaronat , I servirim ne nje pjate dhe makaronave u hedhim djath persiper.

JU BEFTE MIRE!
Powered by Blogger.