Indijanka

Përbërësit:

4 vezë

200 gr miell

1 pluhur për pjekje


KREMI:

600 ml qumësht

2 pudinga vanilje

150 gr margarinë

3 luge sheqer

1 sheqer vanilije

50 gr çokollatë për zierje.

Hapat

1- Perzijme te bardhat e vezes derisa te behet nje shkume e forte.

2- Shtojme sheqerin gradualisht,pastaj te verdhat e vezes nje nga nje duke perzier.

3-
Ne fund shtojme miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

4-Masen e brumit e vendosim ne ndonje shiroing kuzhine ose ne munges mundet ne nje qese te ciles i presim vetem nje skaje me gjersi 1.5 cm.

5-Nga qesja qesim brumin ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje jo shume afer njera tjetres format me gjatesi 6-7 cm dhe gjeresi 1.5 cm.

6-Pjekim per 5 minuta ne 200 grade dhe derisa jane akoma te ngrohta i mbushim me kremin.

7-Per kremin ziejme pudingen ne menyren e zakonshme,pasi te ftohet perziejme margarine me 3 luge sheqer derisa te behet nje lloje kremi dhe perziejme me pudingen e ftohur.

8-Me kete krem i mbushim indijankat nga njera ane dhe mbulojme me tjetren.

9-Me kremin e mbetur dekorojme persiper kurse njeres pjese se pudinges i shtojme cokollaten e shkrire dhe perdorim gjithashtu per dekor.

Powered by Blogger.