Si te Bejme Cheescake

Perbersit:
250 gr biskota 
125 gr gjalp
500 gr mascarpone
250 ml pana
120 gr sheqer pluhur
300 gr manafera
60 gr sheqer
1 luge niseshte
7 gr xhelatine

PREGATITJA: 
Grijme biskotat ne mixer shkrijme gjalpin dhe i bashkojme ne nje tas duke i perzier, marrim nje tave te rrumbullaket shtrojme leter guzhine dhe vendosim masen e biskotave duke e rrafshuar me nje luge e vendosim ne frigorifer. Marim panen e rrahim me sheqerin, rrahim dhe mascarponen i perzjejme bashke dhe masen e vendosim ne taven qe e kemi ne frigorifer, e vendosim perseri ne frigorifer. Marrim manaferat i vendosim ne nje texhere i hedhim sheqerin i leme te zien pak dhe i hedhim nje luge niseshte te tretur me pak uje, xhelatinen e tretim me pak uje te nxehte dhe i bashkojme te gjitha, masen e leme te ftohet pak dhe e hedhim mbi torten. E vendosim ne frigorifer derisa te ftohet. Ju befte mire !!
Powered by Blogger.