Banane në piskotë me çokollatë

 Përbërësit:

1 kg banane

300 gr piskote
200 ml ajkë e ëmbël 

100 ml nescafe 

300 gr çokollatë për zierje

100Gr cokollate e bardhe


Hapat

1-Bananet i qerojme dh presim ne forme te pjerrt vetem majet.

2-Tundim ajken e embel derisa te trashet ne shkume.

3-Ne nje rrjete metalike qesim pishkotet,i lagim me pak neskafe vetem nga pjesa e siperme.

4-Shtojme me shiring kuzhine ajken e embel per se gjati ne pishkote te njomur me neskafe.

5-Tanim vendosim bananen ne menyre qe te vendoset mire mbi kremin

6-Cokollaten per zierje e shkrijme me 2 luge vaj dhe 30 gr margarin,ose vetem cokollata dhe vaji.

7-Me cokollate te shkrire qesim persiper bananes derisa te mbulohet teresisht pjesa e bananes dhe pishkotes)pra keto vendosen mbi nje rrjete duke vene nje ene te paster nen te dhe cokollata qe bie nga rrjeta mund te perdoret prap vetem te shkrihet nese fortesohet).

8-Embelsirat e pergaditura i leme ne frigorifer derisa te formesohet mire cokollata.

9-Me cokollaten e bardhe e shkrijme dhe bejm vijeza per dekor persiper cokollates se ftohur tani.
Powered by Blogger.