Zieni këto gjethe dhe shëroni diabetin pa mjekime!

Zieni këto gjethe dhe shëroni diabetin pa mjekime!


Diabeti është një problem i zakonshëm që prek njerëzit në të gjithë botën. Ai ndodh kur pankreasi ndalon së prodhuari insulinë ose kur trupi nuk është në gjendje të përdorë insulinën që është prezente në trup në mënyrën e duhur.
Simptomat e zakonshme të diabetit janë:
Urinimi më i shpeshtë e zakonshmja, veçanërisht natën.
Ndjeheni shumë të etur
Humbje e pashpjegueshme në peshë
Kruarje rreth penisit ose vaginës
Të prera ose plagë që shërohen shumë ngadalë
Vështrim i paqartë apo i mjegullt
Ndjeheni shumë i lodhur
Gjëja e keqe e kësaj sëmundjeje është se mund të shkaktojë shumë probleme të tjera shëndetësore, si: shikim i dobët, dobësi, verbëri, dëmtim nervor, probleme të veshkave, sëmundje të zemrës, disfunksion erektil (te meshkujt) etj.
Janë tre tipe diabeti: diabeti 1, diabeti 2 dhe diabeti gestational.
Diabeti 1 është quajtur edhe diabeti për të rinj dhe ndodh kur sistemi imunitar sulmon dhe shkatërron gabimisht qelizat beta të pankreasit që bëjnë insulinë.
Diabeti 2, i cili quhet diabeti i të rriturve ndodh kur trupi nuk është në gjendje të përdorë siç duhet insulinën që lëshohet ose nuk prodhon mjaftueshëm insulinë.
Diabeti gestational ndodh gjatë shtatzënisë, veçanërisht në trisemestrin e dytë të saj.
Ka shumë ilaçe natyralë që mund të ndihmojnë për të rregulluar nivelet e sheqerut në gjak, por ky që po iu tregojmë është më efektivi dhe për përgatitjen e tij keni nevojë vetëm për disa gjethe mangoje.
Ja si ta përgatisni këtë ilaç…
Së pari merrni 10 deri në 15 gjethe të buta mangoje dhe ziejini në një gotë me ujë. Lërini të rrinë në ujë gjithë natën. Në mëngjes ndërrojani ujin dhe pijeni ujin e mbrëmjes në stomak bosh. Për rezultate më të mirë duhet ta përdorni këtë metodë për dy ose tre muaj.
Mund t’i thani gjethet edhe në një vend të errët dhe t’i shtypni. Përdorni gjysmë luge çaji të gjetheve të pluhurosura të mangos dy herë në ditë.
Këto gjethe janë shumë fitimprurëse për shëndetin e përgjithshëm, sepse kanë shumë vitamina, antioksidantë dhe shumë minerale të tjera. Mund të trajtojnë shumë probleme shëndetësore, si: ethe, diarre, pagjumësi, vena varikoze, astmë, bronkit dhe të ftohtë. Gjethet mund të ulin edhe presionin e gjakut dhe të forcojnë enët e gjakut.
Powered by Blogger.