Kërpudha të mbushura

Një recetë e thjeshtë dhe shumë praktike për t’u përgatitur. Mund ta konsumoni si në
drekë dhe në darkë, pasi është një ushqim shumë i lehtë
Përbërësit:
▪ 6 kërpudha (të mëdha)
▪ 3 feta proshutë (e prerë në copa të vogla)
▪ gjysmë kokërr qepë (e grirë)
▪ 1 filxhan djathë Mocarela
▪ 1 thelbi hudhër
▪ 2 lugë gjelle vaj ulliri (i rafinuar)
▪ kripë
▪ piper
▪ pak majdanoz (i grirë)
▪ pak bukë (e thekur, e grirë)
Përgatitja:
Ndajini kërpudhat nga bishti i tyre.
Grijini hollë bishtat dhe kavardisini në një tigan së bashku me qepën, shtojuni kripë e piper, bukën e grirë, majdanozin, hudhrën, proshutën dhe mocarelën.
Pasi të jenë kavardisur mirë të gjitha, hidhuani sipër kërpudhave
Vendosini më pas në një tavë të cekët dhe piqini për 10 minuta në temperaturën 180 gradë Celsius.
Powered by Blogger.