Qofte e madhe me mocarel dhe proshutë

Përbërësit për qoften: 
Mish të grirë (rreth 500 gr)
Vezë2-3 
Erëza 
Kripë, 
piper 
1 qepë 
Hudhëra 
Bukë të grirë
Për mbushjen: Proshutë Hako në feta, djathë mocarel
Përgatitja: Bëni gati brumin e qofteve duke përzier të gjithë përbërësit e tij dhe në vend që të formoni toptha të vegjël, bëni vetëm dy peta brumi të holla, jo shumë të mëdha. Duhet të jenë të dyja të së njëjtës madhësi në mënyrë që të shërbehen si tortë. Është më e kollajshme të piqen në furrë, me letër kuzhine, pasi në tigan mund të prishet forma. Kur të jenë gati, vendosini menjëherë në mes proshutën dhe djathin. Formoni tortën sanduiç dhe futini sërish në furrë për 5 minuta.
Powered by Blogger.