Tave me mish Gjeli e oriz.

Perbersit:


Mish nga kofsha e Gjelit 
1 gote oriz 
1 qepe
3 thelpi hudher
Krip
Piper
Majdanoz Te fresket
2 luge gjelle koper
2 gota uje
4 domate Te kuqe
Vaj ulliri

Pergatitja:


Mishin e gjelit e ziejm per 30 minuta me krip piper dhe vaj e vendosim ne fure dhe e lem deri Sa Te skuqet.Nderkohe ne nje tigan me vaj ulliri skuqim qepen e grir holle deri Sa Te zverdhet shtojm hudhren e grir holle dhe me pas domaten e grir ne rende e e lem Te skuqet gjat e ne zjar Te ngadalet.Pasi shikojm Qe ka mbetur domatja ne yndyre dhe eshte tretur mire hedhim erzat dhe 1 got oriz e perziejm masen e largojm nga zjari. Masen e hedhim Te tava ku kemi pjekur mishin per 30 min i shtojm dhe 2 gota uje dhe i vendosim 1 leter alumini siper.E vendosim ne fure ne 200C Sa e shikojm Qe eshte gati.

Ju befte mire!
Powered by Blogger.