Si te gatuajme ngjala me oriz

*Per 4 -5 persona nevojiten:
● 4-5 racione ngjala
● 3-4 luge gjelle vaj
● 1 kokerr mesatare qepe
● 2-3 kokrra domate ose 1 luge gjelle salce
● kripe, piper, majdanoz,
● 2 filxhan caji oriz

*Pergatitja:
1.Ngjalat meqe jane jane gjithnje te dhjamosura gatuhen
te skuqura ose te pjekuara,por ato me te shijshme behen
dhe me oriz.
2.Ngjalat pastrohen nga te brebdshmet dhe nga lekuar;duke
filluar nga koka behet prerja e lekures rreth e qark,mbahet
me pecete ose lyhet me miell,i hiqet lekura dhe pritet ne
copa racioni.
3.Qepa skuqet ne lyre,hidhen domate ose salce,kripe,piper,
majdanoz dhe pak uje e lihet sa te zbutet.
4.Ne tave hidhet orizi i pastruar dhe i lare,salca e pergatitur,
vihen racionet  e ngjales dhe hidhet uji i nxehte ne raport me
orizin 1:3.
5.Piqet ne furre por pilafi eshte me i qullet se ai i zakonshmi.
Ju befte mire!
Powered by Blogger.