Qofte me Mish ne Tave

Perberesit:

500 g mish te grire
1 qepe
1 gote uji oriz te zier
2 thelpinj hudher
1 veze
2-3 luge miell misri ose galete
krip, piper i kuq dhe i zi

Per salcen:
250 ml ajke kosi
3 veze
150 g djathe te forte ose ndonje lloj tjeter djathi te forte apo edhe kaçkavall

Pergatitja:

Fillimisht ziejme orizin ne uje ku kemi hedhur me pare kripe dhe e lejme me pas te ftohet. Qepen e skuqim dhe e perziejme me mishin e grire, hudhren, orizin e zier.

Perziejme mire dhe me dore formojme toptha. Deri sa t`i formojme topthat, ne tiganin te cilin e kemi vene ne zjarr hedhim 2 litra uje qe te vlojne.

Pasi te vloje uji i shtojme topthat ne ujin qe vlon dhe i ziejme rreth 10-15 minuta. Me pas i heqim nga uji.

I radhitim ne nje tave dhe siper i hedhim perzierjen prej ajke, vezeve dhe djathit. I pjekim ne furre rreth 20 minuta ne temperature 220o C.
Powered by Blogger.