Pogaçe të shpejta me djathë dhe proshutë


Përbërësit e nevojshëm:
 1 gotë jogurt
 2 gota miell
 1 gotë kaçkavall të grirë
 150 gr. proshutë
 1 lugë e vogël kripë
 1 lugë e vogël sheqer
 1 lugë e vogël sodë bikarboni
 Yndyrë apo vaj, sipas nevojës
Gatimi:
Nga mielli, jogurti, kripa, sheqeri dhe soda e bikarbonit bëjeni brumin.
Nga brumi bëni toptha dhe tëholloni me okllai.
Në njërin topth vendosni kaçkavallin e grirë (apo djathin e fortë) dhe një rreth proshute.
Hidhjani sipër topthin tjetër të tëhollur dhe bashkoni mirë skajet.
Kështu bëni edhe me topthat e tjerë të tëholluar.
Pogaçet fërgojini në fultere në vaj të nxehtë dhe në temperaturë mesatare, ndërkaq nga të dyja anët mbulojini me kapak.
Powered by Blogger.