Pastico me Qumesht

Perbersit:

400gr makarona per pastico
500ml qumesht
5 veze
100gr gjalp
Krip

Per beshamelin:
2 luge miell
1 te verdh veze
2 gota Qumesht pana (ai eshte dhe per embelsira)
Pak krip pak gjalp
2 luge gjelle djath te shkrir Gouda
Ne mungese mund te hidhni siper pasticos djath te grire (Gouda)


Pergatitja:

I ziejme makaronat pergjysem dhe i hedhim ne tave te lyer me gjalp. Vezet i rahim i bashkojm me qumeshtin gjalp dhe krip e hedhim siper makaronave

Pergatisim beshamelen:
Ne nje ene hedhim nje luge gjalp kur te jete nxehur hedhim miellin sa fillon te zverdhet jo te skuqet hedhim qumshtin pana pak krip dhe e lem te ziej ne zjar te ulet pasi masa eshte trashur e lem pak min dhe hedhim te verdhen e vezes dhe 2 luge djath te shkrire (Gouda)

E hapim masen siper pasticos.
E pjekim ne 200C deri sa e shohim qe eshte gati

Ju befte mire
Powered by Blogger.