Pastico Me Djath

Përbërësit për 4-5 persona:

300 gr Makarona 
2 kokrra vezë 
100 gram djathë 1 e 1/2 filxhan çaji qumësht 
kripë 
piper 
gjalpë e djathë kackavall të grirë 
1 lugë gjelle


Pergatitja:

Makaronat spageti ziejnë në ujë të valuar me kripë për 10-15 minuta. Kullohen, shpëlahen, kullohen përsëri mirë dhe hidhen ne tavë, shtohen djathë i bardhë i thërmuar, një pjesë e gjalpit, vezë, pak qumësht, piper i zi dhe të gjitha këto përzihen mirë, shtrohen në tepsi të lyer me yndyrë, përsipër hidhet salcë e bardhë, spërkatet me gjalpë e djathë kackavall dhe piqet në furrë për 25-30 minuta.

Powered by Blogger.