Oriz me qumesht

Oriz me qumesht ose syltiash, per pasdite!(Recete tradicionale)


Duhen
1 filxhan caji oriz
1 filxhan caji sheqer
1 lt qumesht
1 luge gjelle niseshte
kanelle


Pergatitja:

Vendosim per te zjere orizin ne fillim me pak uje dhe pak qumesht ne nje tenxhere, kur te jete ne gjysem te zierjes hedhim sheqerin, dhe pak nga pak qumesht te ftohte, te cilin e hedhim anash tenxheres,duke mos e nderprere valen,,,ne momentet e fundit kur eshte pothuajse gati hedhim niseshten te cilen e kemi tretur ne qumesht te ftohte e leme te mari valen e fundit dhe eshte gati.E hedhim neper tasa, hedhim kanelle te bluar persiper, dhe e leme te ftohet...Ju befte mire!
Powered by Blogger.