Makarona me mish qingji

*Perberesit
● 200 gr brume i qullet i ngrire
● 1 kg makarona te holla
● 2 kokrra qepe te prera holle
● 250 gr domate te fresketa,te grira pure
● pak kanelle pluhur
● 2 karafila
● gjysem filxhani me vaj
● gjysem gote vere e kuqe
● djath kackavall i grire
● kripe dhe piper

*Pergatitja
1.Ne nje tenxhere te ceket kaurdisni qepen dhe mishin
derisa te marrin ngjyre.Shuajeni mishin me vere.
2.Ne vazhdim shtoni domatet,karafilat,1 filchan uje,pak
kanelle,kripe dhe piper.
3.Kur perzierja te marre vale,uleni zjarrin dhe lereni te
zieje ngadale per rreth dy ore.Por mos e lini salcen te
mpikset shume.
4.Paralel,ne nje tenxhere zieni makaronat.
5.Pasi ti kulloni verini bukur ne nje pjatance.Sherbejini
duke u vendosur lart mishin dhe djathe te grire kackavalle.
Ju befte mire!
Powered by Blogger.