KEK SHTEPIE

Përbërësit: 
3 veze,
1 gote sheqer,
1/5 gote vaj ose gjalpe,
1 luge kafeje sode buke,
200 gr kos,
2-3 luge gjelle recel,
2 gota miell, fruta te thata (sipas nevojes).

Pergatitja:

Hidhni vezet dhe sheqerin bashke ne nje kupe dhe rrihini mire. Me vone shtoni vajin, dhe kosin dhe perzijini mire. Me pas hidhni mbi te miellin me ngadale duke e perzier me rrahesen ne menyre qe brumi te mos kokerrizohet. Me pas i shtoni soden dhe recelin e frutat e thata. Hidheni masen e formuar ne nje tepsi (ose forme per kek) dhe vijeni te piqet ne 180 grade C ne furren e ngrohur me pare per 60-70 minuta. Pasi te jete pjekur nxirreni nga furri dhe lereni jashte te permbysur te djeresije.
Powered by Blogger.