Kek me kulac e maja birre

Lenda e pare
● 500 gr miell i forte
● 200 gr gjalpe
● 6 veze
● lekure limoni e grire
● 15 gr maja birre
● pak kripe
● 125 gr sheqer
● 180 gr cokollate glase
● 150 gr recel qershie
● 0.01 gr vanilje
● 500 gr krem pasticerie i gatshem

Pergatitja
1.Gatuhet nje kulac me majane,miellin,vezet e limonin.
2.Kulacin e pergatitur e ndajme ne kulece te vegjel.I leme te “vijne”,i lyejme lehte me veze e i veme te piqen ne furre me temperature mesatare.
3.Punohet kremi me pak gjalpe e lihet te ftohet.
4.Priten kulecet ne mes.mbushen me krem dhe glasohen me cokollaten.Siper,aty-ketu,hidhet recel qershie.
5.Keku sherbehet me pije kirsk.
Ju befte mire!
■Qe te vije brumi dihen 40-45 minuta,ne temperaturen 35-40 grade celcius.
Powered by Blogger.