Gratin perimesh me djathe

*Perberesit
● 250 gr karrota te qeruara
● 500 gr patate te lara me kujdes
● 250 gr bizele te njoma
● 250 gr qepe te prera pergjysem  vertikalisht
● 200 gr pana te athet
● 1 veze
● 100 gr djath Gruyer te grire
● kripe
● piper

*Pergatitja
1.Prisni karroten ne copa te holla,prisni edhe patatet holle pa i qeruar.
2.Vendosini perimet ne nje tave furre te lyer me gjalpe.
3.Perzieni mire panen,vezen,aromat dhe hidhini mbi perime.
4.Mbulojeni me leter furre dhe lereni te piqet per 45 minuta ne
furre te nxehur paraprakisht ne 200 grade celcius.
5.Hiqeni nga furra,hiqini letren,sperkateni me djathe te grire dhe
lereni te shkrije.
Ju befte mire!
Powered by Blogger.