Gjelle me Presh

Perbersit:


1 kg presh
400 gr mish me kocke (Qingji,vici etj)
2 gjethe dafine.
6 kokra piper te zi.
1/2 filxhan vaj.
pak piper te zi -piper te kuq -2 luge salce te kuqe.
kripe.


Pergatitja:

Pastrojme mire preshet dhe i presim ne copa 4 cm... skuqim mishin mire e mire me pas shtojme praset, trazojme ne zjarr te avashet deri sa praset te vyshken gjate skuqjes, shtojme salcen, piperin e kuq dhe te gjithe erzat me radhe shtojme 3-4 gota uji, me uje dhe e leme te zjeje jo ne zjar te forte te avshet deri sa te kete nje sasi te vogel uji dhe te jete zjere preshi.
Powered by Blogger.