Biskota Zeber

Perberesit:
Miell 3.5 gota uji,
Vaj 2 filxhan kafeje,
qumesht 1 Filxhan kafeje,
Sheqer 6 luge gjelle,
4 veze,
Kakao 4 luge gjelle,
nje luge kafe sode

Pergatitja:

Ne Fillim bejme sherbetin me 500 ml uje dhe 700 gr sheqer e zjejme i hedhim dhe 2 shkopinj te vegjel Kanelle dhe pak leng limoni ose nje portokalle te prer ne dy pjese te zjeje sherbeti dhe I heqim portokallet e leme te ftohet. Marrim nje tas hedhim vezet sheqerin dhe i rrafim me rrafesen e vezeve pastaj hedhim qumeshtin vajin dhe ne fund hedhim miellin qe e kemi perzjer me bejken bauder por jo te gjithe miellin sa te behet si krem i holle e ndajme ne dy pjese kremin dhe te njera hedhim kakaon dhe I hedhim pjesen tjeter te miellit te te dyja masat sa te behet si brumi i byrekut. Pastaj hapim te dyja petet trashesia e tyre te jete rreth 3mm dhe I vendosim njera mbi tjetren pastaj duke i rrotulluar avash deri ne fund, pastaj e presim me thike afersisht 1 cm dhe I vendosim ne tepsi qe siper kemi vendosur letren e pjekjes I pjekim ne 180 grade per rreth 25 - 30 minuta. Kur te piqen direkt I nxjerrim dhe I hedhim te sherbeti per 90 sekonda pastaj I nxjerrim dhe I vendosim bukur ne pjatance.
Powered by Blogger.