Ashurja

Ashurja ndryshe quhet dhe pundingu i Noes dhe eksiston dhe nje legjend ku thote qe barka e Noes u ndal ne afersi te Malit Arat ne Turqi.Dhe duke qen se rezervat e ushqimeve ishin te pakta dhe ju kishte ngelur vetem grur,fruta te thata e disa asortimente te tjera i bashkuan bashk dhe gatuan kete embelsire te  vecant qe quhet Ashure.Ne vendin tone gatuhet kryesisht ne diten e Ashures ,Feste e Bektashinjeve.
Riceta orgjinale eshte e tille:
200 gr grur per ashure
50 gr misra
50 gr qiqra
100 gr sheqer
150 gr arra,bajame,lajthi
50 gr rush te that
fiq te that sipas deshires
3 kokrra karafil
2 lug kanell
kokrra sheqe per zbukurim
2 lug niseshte
1 lug e vogel vanilie
PERGATITJA:
Per disa ore lem misrin,qiqrat dhe grurin ne uje dhe me pas i vendosim te ziejn me shume uje te bollshem.per rreth 2 ore duke i shtuar uje her pas here nese eshte e nevojshme.Nderkohe vendosim rrushin dhe fiqt e that ne uje te ngroht qe te zbuten,Kur gruri te kete zier,Shtrydhim rrushin e that,dhe fiqt i presim ne copa te vogla dhe i shtojm te gruri.Shtojme dhe sheqerin me vaniljen dhe kokrrat e karafillit,Hollojm niseshten me pak uje dhe e shtojm dhe ate ne menyre qe lengu te na trashet,E lejm perseri ne zjarr per disa minuta duke e perziere vazhdimisht qe mos na ngjitet.Heqim nga zjarri dhe shtojm,arrat,bajamet ose lajthiat te grira trash.E leme te ftohet dhe e ndajm ne tasa qe te na mpikset,Siper e plurohsim me kanell dhe zbukurojm me kokrrat e sheges.
Sherbehet e ftohte.
Powered by Blogger.