TASQEBAP

Perberesit per 4 - 5 persona:

500g mish vici i madh,
 4 qepe,
 2 domate dhe
2 luge gjelle me salce,
4 luge gjelle me vaj ulliri,
1 luge miell,
gjysem gote vere te bardhe,
2 thelbinj hurdher,
2-3 gjethe dafine dhe kripe,

 Pergatitja:

 Pasi ta keni prere ne copa mishin hidheni ne nje tenxhere me vajin dhe shtoni qepen e grire imet, vereni ne zjerre mesatar te skuqen deri sa te shterojne ujin qe leshojne, me pas hidhni miellin dhe trazojeni 2 - 3 here pastaj shtoni veren dhe lereni deri sa te avulloi, pastaj shtoni domatet te grira, salcen, hurdhat te grira ose te ndara ne gjysem, gjthet e dafines, kripe dhe 4 gota uje dhe lereni te zjeje per 45min.
Powered by Blogger.