Qull me miell misri me mish gjel deti


Per 4 persona. Duhen:

500 gr mish gjel deti ose pule fshati.

5 lug gjelle miell misri. 

1 lug gjelle miell gruri.

300 gr arra te shtypyra

3 lug gjelle gjalp

2 lug gjelle vaj ulliri

1 lug gjelle hudhra te shtypura 

1 lug vaj ulliriKripe.


Pergatitja:


Si fillim ziejme mishin te prer ne copa ne 2.5kg uj me kripe.Kur e shikojme qe mishi eshte ne perfundim te zierjes ne nje tigan te thelle shtojme gjalpin dhe vajin e ullirit sapo gjalpi te shkrij shtojme miellin e misrit dhe te grurit dhe i skuqim deri sa mielli te marre ngjyre kafe. Pasi mielli u skuq shtojme lengun e mishit duke e trazuar shpejt qe te mos na behet me kokrra. Me pash shtojme hudhrat ,arrat i trazojme pastaj shtojme mishin dhe i leme te ziejne ne zjarre jo shum te forte deri sa masa te dendesohet. Ju befte mire!

Powered by Blogger.