Pasul Tave -Gatime Tradicionale

Përbërësit:

1 kg pasul
2-3 qepe
3 thelpinje hudher
1 purri(presh)
Flete dafine,melmesa
1 karrote
1 spec djeges(sipas shijes)
1 luge miell (mundesisht miell misri por edhe mielli I zakonshem mundet)
Vaj per fergim
Përgatitja:Pasuli lahet dhe zihet me uje te bollshem dhe kullohet (lihet pak uje ne nje ene tjeter). Ne nje tigan te thelle qitet vaji diku 100 ml dhe grihet qepa dhe kurdiset derisa zbutet mire dhe pastaj shtohen hudhra e grire imet.pastaj shtohet purrini I grire imet vetem trungu dhe perzihen ne zjarre te ngadalshem derisa te zbuten mire perimet dhe gjithashtu shtohet edhe karrota e grire ne rende ,speci dhe pasi te zbuten te gjitha i shtohet mielli dhe perzihet derisa merr ngjyre ari dhe ne fund fare i shtohet melemsa (kripa dhe vegeta sipas shijes), pastaj fletet e dafines te coptuara dhe krejt ne fund i shtohet biberi i kuq e pastaj shtohet pasuli i kulluar mire dhe pasi perzihet pak i shtohet uji qe kemi ndare me heret nga zierja e pasulit dhe krejt kete permbajtje e qesim ne ene te dheut dhe e fusim ne furre qe te rreshket por jo edhe shume qe mso te behet edhe shume i thate pasuli (me pak lenge eshte me i shijshem)

Ne munegese te taves se dheut ben edhe ndonje tave qelqi.  Ju Befte Mir!! :)


Powered by Blogger.