Lakror me spinaq dhe qumësht


Perbersit per 5 persona:

 1 kg spinaq
4 kokra veze
100 gr koper
300 gr miell
1 liter qumesht
70gr gjalp kripe

 Pergatitja:

 1. Gjysmen e qumeshtit e ziejm dhe me gjysmen e qumeshtit njomim 150gr miell. 2. Mbasi ka zier qumeshti hedhim miellin e perzier me lart me qumesht,shtojme gjalpin dhe 1lug gjelle kripe. 3. E leme te ziej per 5 minuta,sa te trashet e heqim nga zjarri. 4. Ziejm spinaqin e kullojme e grim,grim dhe kopren i trazojm me masen e pregatitur me lart. 5. Rrahim 3kokrra veze menjan fort dhe pasi jan rrahur i bejme te gjithe perbersit bashk dhe i trazojme. 6. Zeme brumin me miellin e mbetur vaj dhe pak krip 7. Nga brumi i pregatitur hapim tre pete te medha (te dalin jasht taves) 8. Hapim petet mbi tav nje e nga nje duke i pikuar me vaje 9. Shtojm masen e pregatitur brenda peteve,palosim nga brenda taves petet si ne foto. 10. I hedhim vaj lart peteve qe i mblodhem dhe te mezi qe ka ngel bosh shtojm 1 veze te rrahur te mari ngjyre. 11. Piqet ne 180grad.
Powered by Blogger.